Black Onyx Band in Sterling Silver with 18K Gold Plate | Zales
Select Your Stone: Onyx - Out of Stock

Have a question about Black Onyx Band in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
Need help with this Black Onyx Band in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Onyx |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Dyed |
| Stone Setting | Glue |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Bands |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 2.2 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 2.20 mm |