Amethyst and White Sapphire Flower Bracelet in 10K Gold | Zales

Have a question about Amethyst and White Sapphire Flower Bracelet in 10K Gold?
Need help with this Amethyst and White Sapphire Flower Bracelet in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.2 x 1.3mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 2.9mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Clasp Type | Claw |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 19 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7 in |
| Width | 19 mm |
| Height | 19.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |