8.0mm Jade and Diamond Accent Pendant in 10K Gold | Zales

Have a question about 8.0mm Jade and Diamond Accent Pendant in 10K Gold?
Need help with this 8.0mm Jade and Diamond Accent Pendant in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | diamond accent |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Jade |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 8.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Glue |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 006 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 8 mm |
| Height | 17.44 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |