7.0mm Heart-Shaped White Lab-Created Sapphire Graduated Linear Drop Earrings in Sterling Silver | Zales

Have a question about 7.0mm Heart-Shaped White Lab-Created Sapphire Graduated Linear Drop Earrings in Sterling Silver?
Need help with this 7.0mm Heart-Shaped White Lab-Created Sapphire Graduated Linear Drop Earrings in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Size | 4.0 x 5.0 x 7.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 8 mm |
| Height | 23 mm |