6.0mm Heart-Shaped Pink and White Lab-Created Sapphire with 1/20 CT. T.W. Diamond Bow Necklace in Sterling Silver | Zales

Have a question about 6.0mm Heart-Shaped Pink and White Lab-Created Sapphire with 1/20 CT. T.W. Diamond Bow Necklace in Sterling Silver?
Need help with this 6.0mm Heart-Shaped Pink and White Lab-Created Sapphire with 1/20 CT. T.W. Diamond Bow Necklace in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/20 |
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Size | 6.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | Pink |
| Stone 2 Shape | Heart |
| Stone 2 Size | 6.0mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Stone 3 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Diamond-Cut, Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 1.1 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 13.5 mm |
| Height | 11.50 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |