6.0-6.5mm Akoya Cultured Pearl Strand Necklace with 14K White Gold Clasp | Zales

Have a question about 6.0-6.5mm Akoya Cultured Pearl Strand Necklace with 14K White Gold Clasp?
Need help with this 6.0-6.5mm Akoya Cultured Pearl Strand Necklace with 14K White Gold Clasp?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 6.0-6.5mm |
| Pearl Type | Cultured Akoya |
| Pearl Size | 6.0-6.5mm |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Gold Karat | 14K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Strand |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Ball |
| Chain Type | Beaded Strand |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Ball |
| Chain Type | Beaded Strand |