5.5-6.0mm Freshwater Cultured Pearl and White Lab-Created Sapphire Ring in Sterling Silver with 18K Gold Plate | Zales
Select Your Metal: Yellow Gold Plated
Select Your Stone: White Pearl

Have a question about 5.5-6.0mm Freshwater Cultured Pearl and White Lab-Created Sapphire Ring in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
Need help with this 5.5-6.0mm Freshwater Cultured Pearl and White Lab-Created Sapphire Ring in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 5.5-6.0mm |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 0.8 x 1.0mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 5.5-6.0mm |
| Stone Setting | Peg-Set |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Yellow |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Halo/Framed |
| Standard Ring Size | 7.0 |