5.0mm Freshwater Cultured Pearl and Lab-Grown Diamond-Accent Drop Earrings in 10K Gold | Zales
Select Your Stone: White Pearl

Have a question about 5.0mm Freshwater Cultured Pearl and Lab-Grown Diamond-Accent Drop Earrings in 10K Gold?
Need help with this 5.0mm Freshwater Cultured Pearl and Lab-Grown Diamond-Accent Drop Earrings in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | diamond accent |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Baroque |
| Stone Size | 5.0mm |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 5.0mm |
| Stone Setting | Glue |
| Stone 2 Diamond Clarity | VS2 |
| Stone 2 Diamond Color | F |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 4 mm |
| Height | 7.63 mm |