4.0mm Lab-Created Ruby Butterfly Pendant in 10K Gold | Zales

Have a question about 4.0mm Lab-Created Ruby Butterfly Pendant in 10K Gold?
Need help with this 4.0mm Lab-Created Ruby Butterfly Pendant in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Half-Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Animal |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Chain Width | 0.9 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 006 Gauge |
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |