4.0mm Lab-Created Emerald and White Lab-Created Sapphire Triangle Frame Necklace in 10K Gold - 17" | Zales

Have a question about 4.0mm Lab-Created Emerald and White Lab-Created Sapphire Triangle Frame Necklace in 10K Gold - 17"?
Need help with this 4.0mm Lab-Created Emerald and White Lab-Created Sapphire Triangle Frame Necklace in 10K Gold - 17"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.2mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 17 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 1.25 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 020 Gauge |
| Length | 17 in |
| Width | 10.25 mm |
| Height | 7.80 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |