3 CT. T.W. Emerald-Cut and Round Certified Lab-Grown Diamond Cross Necklace Charm in 14K White Gold (F/SI2) | Zales

Have a question about 3 CT. T.W. Emerald-Cut and Round Certified Lab-Grown Diamond Cross Necklace Charm in 14K White Gold (F/SI2)?
Need help with this 3 CT. T.W. Emerald-Cut and Round Certified Lab-Grown Diamond Cross Necklace Charm in 14K White Gold (F/SI2)?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 3 |
| Color | F |
| Clarity | SI2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Emerald |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Lab-Grown |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Color | F |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Charm Design | |
|---|---|
| Charm/Bead Type | Necklace Charm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 29.4 mm |
| Height | 56.04 mm |
| Bail Details | |
|---|---|
| Bail/Link Type | Bail |
| Width | 0 mm |