1-1/8 CT. T.W. Diamond Station Cuban Curb Chain Necklace in 10K Gold - 22" | Zales

Have a question about 1-1/8 CT. T.W. Diamond Station Cuban Curb Chain Necklace in 10K Gold - 22"?
Need help with this 1-1/8 CT. T.W. Diamond Station Cuban Curb Chain Necklace in 10K Gold - 22"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1-1/8 |
| Color | I |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Pavé |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Chain |
| Necklace Length | 22 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Curb |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 22 in |
| Width | 6.4 mm |
| Height | 2.90 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Curb |